
Podjetje Farmadent d.o.o. je ena izmed vodilnih slovenskih veletrgovin za oskrbo zdravstva.
Naše poslovanje obsega oskrbo z inovativnimi in kakovostnimi materiali, med katerimi največji delež zavzemajo zdravila, sledijo pa jim medicinsko-potrošni materiali, dentalni materiali in veterinarska zdravila.
Te dni smo lahko priča kar nekaj obolelim za prebavnimi motnjami. Zdi se, kot da je med nami vnovič zaokrožil popoletni trebušni virus.
Z izrazom prebavne motnje označujemo številne simptome, ki se pojavljajo zaradi bolezni zgornjega dela prebavil, na primer zgago, občutek polnosti želodca, bolečine, slabost, vetrove in spahovanje. Opisane težave se včasih pojavljajo tudi kot posledica stresa, lahko pa so znak peptične razjede, žolčnih kamnov ali zgage.
Pojasnilo, da to velja še iz srednjega veka. V naši predstavi je dojemanje gub na obrazu, vratu, rokah kot nekaj nezaželenega, za kar lahko obsojamo vpliv ameriške filmske industrije in medijev. Res je, da je razvoj medijev v sredini prejšnjega stoletja omogočil nastanek zvezdništva, ki se ni hotelo postarati, in takrat je prišlo na površje mnogo metod ohranjanja videza z manj ali brez gub, vendar so korenine tega dojemanja precej bolj časovno oddaljene. Gube povezujemo s staranjem, staranje pa je nekoč vedno pomenilo bolezen, izgubo sposobnosti in bližajoč se konec življenja. Prvi, ki so izrazili povezavo gub na obrazu z nečim negativnim, so bili slikarji v srednjem veku, ki so povezali gube z nasprotjem od nedolžnosti, tako kot je mladost nasprotje od starosti in dobrota nasprotje od hudobnega. Gube obraza so jim služile za upodobitev osnovnih negativnih čustev. To je imelo močen vpliv na naše dojemanje gub, ki nas ne bi smele tako motiti, saj so odraz preživelega obdobja, ki marsikomu ni bilo dano, zato bi jih posamezniki lahko bili tudi veseli. Vse to in še več nam je na svoji predstavitvi predstavil dr. Sandi Luft, dermatolog, ki je predstavil tudi, koliko različnih gub sploh poznamo: »V osnovi gube ločimo na dinamične in statične. V primeru, da smo pri izražanju čustev od mladih nog navajeni močno uporabljati mimične mišice na obrazu, hitreje dobimo dinamične gube kot sovrstniki, sprva v predelu okrog oči, med obrvmi in na čelu. Te gube se zmeraj zgladijo, mišice ne delujejo. Kasneje na teh mestih zaradi staranja kože nastanejo statične gube, ki so globlje in ne izginejo v fazi mirovanja mimičnih mišic.«
![]() |
+386 2 450 28 11 |
![]() |
+386 2 450 28 89 |
![]() |
info@farmadent.si |